Jak usunąć trudne plamy z dywanów i wykładzin

StockSnap / Pixabay

Jak usunąć trudne plamy z dywanów i wykładzin

W naszych domach często spotykamy się z różnego rodzaju plamami na dywanach i wykładzinach. Mogą to być plamy po jedzeniu, napojach czy nawet po zabawach naszych dzieci. Usunięcie trudnych plam może być czasochłonne i frustrujące, ale istnieją skuteczne sposoby, które pomogą nam przywrócić nasze dywany i wykładziny do pierwotnego stanu. Poniżej znajdziesz kilka porad, jak skutecznie usunąć trudne plamy z dywanów i wykładzin.

  1. Plamy po jedzeniu

Plamy po jedzeniu na dywanach i wykładzinach to jedna z najczęstszych i najtrudniejszych do usunięcia. Jeśli plama jest świeża, natychmiast postaraj się ją usunąć. Nałóż na plamę trochę ciepłej wody i delikatnie przetrzyj ją wilgotnym ręcznikiem. Jeśli plama jest już sucha, spryskaj ją specjalnym środkiem czyszczącym do dywanów i wykładzin. Po chwili delikatnie wytrzyj plamę wilgotną szmatką. Jeśli plama nie zniknęła, powtórz ten proces kilka razy.

  1. Plamy po napojach

Plamy po napojach również należą do trudnych do usunięcia. W przypadku plamy po kawie lub herbacie, należy najpierw osuszyć płyn, a następnie delikatnie przetrzeć plamę wilgotnym ręcznikiem. Jeśli plama jest widoczna, spryskaj ją specjalnym środkiem czyszczącym do wykładzin i dywanów. Jeśli jednak plamy nie uda się usunąć, można skorzystać z mieszanki wody i octu. Po tym zabiegu przetrzyj plamę wilgotnym ręcznikiem.

  1. Plamy po zabawach dziecięcych

Zabawa dzieci najczęściej kończy się plamami na dywanach i wykładzinach. Plamy po farbie czy flamastrach są szczególnie trudne do usunięcia. Nałóż na plamę specjalny preparat do usuwania plam z farbami lub flamastrami i delikatnie przetrzyj plamę wilgotną szmatką. Jeśli plama nadal jest widoczna, można spróbować nałożyć na nią trochę alkoholu lub spirytusu i delikatnie wytrzeć ją wilgotną szmatką.

  1. Plamy po oleju i smarze

Plamy po oleju i smarze również należą do trudnych do usunięcia. Nałóż na plamę trochę proszku do prania i delikatnie przetrzyj ją wilgotnym ręcznikiem. Jeśli plama nadal jest widoczna, można spróbować nałożyć na nią specjalny preparat do usuwania plam z oleju i smaru i delikatnie wytrzeć ją.

  1. Plamy po czerwonym winie

Plamy po czerwonym winie mogą być szczególnie trudne do usunięcia. Jeśli plama jest świeża, należy natychmiast osuszyć płyn i delikatnie przetrzeć plamę wilgotnym ręcznikiem. Następnie nałóż trochę soli na plamę i poczekaj, aż sól wchłonie wino. Po kilku minutach przetrzyj plamę wilgotną szmatką.

  1. Plamy po make-upie

Plamy po make-upie są częstym problemem na dywanach i wykładzinach. Jeśli plama jest sucha, szczotką usuń jak najwięcej kosmetyku i delikatnie przetrzyj plamę wilgotnym ręcznikiem. Następnie spróbuj usunąć plamę specjalnym środkiem czyszczącym do dywanów i wykładzin.

  1. Plamy po tuszu

Plamy po tuszu również można usunąć. Nałóż na plamę trochę denaturatu lub alkoholu i delikatnie przetrzyj plamę wilgotną szmatką. Jeśli plama jest widoczna, spryskaj ją specjalnym środkiem czyszczącym do dywanów i wykładzin. Po kilku minutach delikatnie wytrzyj plamę wilgotną szmatką.