Pranie obrusów cennik

monicore / Pixabay

Z pewnością masz mniej zmartwień, gdy obrusy, bieżniki, serwetki i podkładki są czyste i gotowe do użycia. Nawet pranie, prasowanie i prawidłowe przechowywanie pozwala zachować swój najlepszy wygląd, nawet jeśli używane jest tylko kilka razy w roku. W dzisiejszych czasach nie wszystkie obrusy są bawełniane lub lniane. Wszystkie nowsze obrusy, w tym tkaniny syntetyczne, mają metkę pielęgnacyjną z instrukcją, jak je prać. Jak wygląda pranie obrusów cennik?

Pranie obrusów cennik oraz jak często je prać

Przy codziennym użytkowaniu obrusy i pościel, takie jak podkładki i bieżniki, można czyścić punktowo, gdy pojawiają się plamy, i dokładnie czyścić co najmniej raz w miesiącu. Serwetki tekstylne należy prać po każdym użyciu. Jednak przedmioty rodzinne używane rzadko lub przy bardziej formalnych okazjach wymagają delikatnej pielęgnacji, aby zachować wytrzymałość włókien i koloru. Jeśli nie jesteś zaznajomiony z praniem starej bielizny, adamaszku, koronek, brokatów i materiałów z koralikami lub ozdobami bez metek, nie możesz się pomylić, piorąc je ręcznie w chłodnej wodzie.

Instrukcje

Wybierz cykl pralki i temperaturę wody

Obrusy, zwłaszcza te wykonane z tkanin syntetycznych, należy prać w cyklu prasowania permanentnego. Ten cykl ma funkcję schładzania, która pomaga zmniejszyć zmarszczki. Większość tkanin obrusowych można prać w zimnej lub ciepłej wodzie.

Dodaj detergent i płyn do zmiękczania tkanin

Obrusy można prać przy użyciu zwykłego detergentu do prania. Jednak mocny detergent lepiej usuwa plamy z żywności, zwłaszcza tłustych. Dodanie zmiękczacza do tkanin do ostatniego płukania zapewni włóknom powłokę ochronną, która pomoże rozlanym płynom i żywności równie szybko wnikać w tkaninę.

Wysusz obrus

Wyjmując obrus z pralki, dobrze nim potrząśnij, aby rozproszyć zmarszczki. Zawsze sprawdzaj, czy wszystkie plamy zostały usunięte. Jeśli pozostaną, potraktuj je ponownie i umyj szmatkę przed wysuszeniem. Wysoka temperatura suszarki utrudni usuwanie plam. Większość tkanin powinna być suszona na średnim ogniu lub w cyklu prasowania permanentnego. W przypadku prasowania wyjmij ściereczkę z suszarki, gdy jest bardzo lekko wilgotna. Jeśli nie chcesz od razu prasować, wyjmij go jak najszybciej po zakończeniu cyklu, aby zapobiec nadmiernym zagnieceniom.

Prasowanie

Jeśli wiesz, że od razu będziesz prasować obrus lub pościel, wyjęcie ich z suszarki, gdy są jeszcze lekko wilgotne, ułatwi prasowanie. Jeśli prasujesz obrusy, które właśnie wyszły z zatłoczonej szuflady, oto wskazówki, jak je wygładzić.

Wyczyść żelazko

Zanim zaczniesz, upewnij się, że stopa żelazka jest czysta. Jeśli używasz żelazka parowego, przetestuj je na starej szmatce, aby upewnić się, że na żelazku nie pozostały żadne osady mineralne. Te kropelki spowodują brązowe zabarwienie.

Skonfiguruj powierzchnię do prasowania

Użyj dobrze wyściełanej deski do prasowania z gładką osłoną odbijającą ciepło. Pamiętaj, że istnieją alternatywy dla deski do prasowania, jeśli jej nie masz. Podczas prasowania dużych przedmiotów, takich jak obrusy, umieść deskę do prasowania w pobliżu stołu. Gotowe fragmenty materiału toczyć na stole, zamiast układać je pod deską do prasowania. Jeśli obawiasz się zabrudzenia tkaniny, która tworzy kałuże na podłodze, umieść czyste białe prześcieradło pod deską do prasowania.

Najlepsze techniki prasowania

Zacznij od niewłaściwej (przeciwnej) strony tkaniny, przesuwając odcinek po kawałku po desce podczas prasowania. Odwróć szmatkę i zakończ, naciskając prawą stronę szmatki. W przypadku jasnej bielizny prasuj najpierw po złej stronie, a następnie po prawej stronie, aby wydobyć połysk. W przypadku ciemnych artykułów prasować tylko po niewłaściwej stronie.