Pralnia garniturów – dlaczego warto ją wybrać?

Pexels / Pixabay

Twój garnitur to twoja zbroja. To także jeden z najdroższych dodatków Twojej garderoby – i jeden z najtrudniejszych do czyszczenia. Właśnie dlatego czyszczenie na sucho garnituru ma kluczowe znaczenie dla utrzymania garnituru w dobrym stanie, niezależnie od tego, czy nosisz garnitur na zamówienie, czy nietypowy garnitur. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o czyszczeniu garnituru na sucho. Zobacz dlaczego pralnia garniturów to dobry pomysł dla Ciebie.

Co się dzieje, gdy czyścisz garnitur na sucho?

Proces czyszczenia na sucho może z zewnątrz wyglądać strasznie jak magia. Zrzucasz garnitur do pralni, dostaje metkę i miejsce na wieszaku, a po kilku dniach odbierasz i stwierdzasz, że jest jak nowy.

Większość ubrań jest prana przez pranie, które pierze ubrania w podobny sposób, w jaki myjemy własne ciało – mydłem i wodą, czyli łagodnym detergentem. Z kolei czyszczenie na sucho wykorzystuje rozpuszczalniki i wbrew nazwie nie jest suche. Ubrania są moczone w rozpuszczalnikach do czyszczenia, wirowane w dużej maszynie i suszone ciepłym powietrzem w celu usunięcia rozpuszczalnika. Odzież jest następnie gotowana na parze i prasowana, aby zachować nienaruszony kształt.

Jakie materiały należy czyścić chemicznie?

Istnieje wiele materiałów, które można prać w domu, takich jak:

 • Bawełna
 • Nylon
 • Spandex
 • Poliester
 • Octan
 • Akryl

Jednak niektóre materiały powinny zawsze trafiać do pralni chemicznej. Materiały tylko do czyszczenia na sucho obejmują:

 • Wełna
 • Kaszmir
 • Jedwab
 • Sztuczny jedwab
 • Bielizna
 • Ciężka lub sztywna odzież, która musi zachować swój kształt, jak garnitury lub ciężkie płaszcze, również powinna trafiać do pralni. Jeśli masz wątpliwości, masz szczęście: materiały tylko do czyszczenia chemicznego są zawsze oznaczone poręczną metką.

Pralnia garniturów – korzyści z czyszczenia na sucho garnituru

Istnieje wiele zalet czyszczenia na sucho, ale jedną z największych zalet czyszczenia na sucho jest staranne obchodzenie się z drogimi ubraniami. Możesz nie posiadać garnituru za 1000 zł, ale nawet garnitur za 500 zł jest o wiele droższy niż przeciętny element garderoby (w każdym razie dla większości kupujących). I chociaż słowo „rozpuszczalnik” może nie kojarzyć się z delikatnością, pranie chemiczne jest w rzeczywistości znacznie delikatniejsze dla twoich ubrań niż pranie w pralce.

Wyobraź sobie, co się dzieje, gdy pierzesz ubrania w pralce. Wrzucasz je na kupę do środka, wsypujesz detergent, pralka przewraca je w wodzie (nadal w kupie), a kiedy to się skończy, wykopujesz ubrania, jakbyś wygrzebywał uparte chwasty. Wykonuje zadanie, ale nie jest to również dobry proces dla twoich ubrań.

Z drugiej strony czyszczenie na sucho wykorzystuje lżejszy dotyk. Twoje ubrania są moczone w rozpuszczalnikach, a następnie starannie bębnowane i suszone na parze, aby utrzymać je w jak najlepszym stanie. Następnie są starannie dociskane, aby wyglądały ostro. Biorąc pod uwagę, ile pieniędzy wydajesz na swoje garnitury, warto zainwestować w dobrą pralnię chemiczną.