Pralnia elektroniczna i budowa pralek

StockSnap / Pixabay

Dzień w dzień polegamy na technologii. Jednym z głównych urządzeń, które cenimy, jest pralka. Czyści nasze ubrania, usuwa plamy i oszczędza mnóstwo czasu. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, jak działa pralka? Przejrzymy budowę pralki, jak to wszystko działa i czy warto próbować naprawić zepsutą. Pod koniec będziesz chodzącym specem od pralki! Czas zaimponować znajomym i rozkoszować się nowo odkrytą wiedzą. Każda pralnia elektroniczna wyposażona jest w pralki, a jak zbudowana jest pralka?

Budowa pralki

Aby zrozumieć, jak działa pralka, należy zapoznać się z jej głównymi elementami. Rozłożymy trzy główne części: wnętrze pralki, elementy sterujące i instalację wodno-kanalizacyjną maszyny.

Wewnątrz pralki

Czy kiedykolwiek spojrzałeś na swoją pralkę i zastanawiałeś się: „Co się tam właściwie dzieje?” Cóż, odpowiedź jest inna w przypadku maszyn ładowanych od przodu i od góry. Zacznijmy od podkładek ładowanych od przodu. W maszynach ładowanych od przodu nie masz mieszadeł ani pulsatorów. Zamiast tego bęben się obraca. Wykorzystuje grawitację i siły obrotowe do przemieszczania ubrań przez wodę z mydłem wewnątrz urządzenia. Jest to nie tylko łagodniejsze dla twoich ubrań, ale także w ten sposób je czyści. Bęben porusza się do przodu i do tyłu, potrząsając ubraniami. Ocierają się o siebie i o sam bęben, aby usunąć plamy i brud. Po zakończeniu cyklu woda jest odsysana przez pompę i odprowadzana przez odpływ. Maszyny ładowane od góry wykorzystują mieszadła lub pulsatory. Podczas cyklu mieszadło obraca się, przesuwając ubrania w wodzie z mydłem, ale bęben się nie porusza. Mieszadło przesuwa twoje ubrania, więc szorują do czysta, opierając się o mieszadło, inne ubrania lub bęben. Ten ruch powoduje tarcie, które jest skuteczne podczas czyszczenia, ale z czasem powoduje większe zużycie ubrań.

Sterownica

Kiedy wkładasz ubrania do pralki, masz możliwość wyboru cyklu. Na panelu sterowania znajdziesz szereg różnych opcji. Na przykład niektóre urządzenia pozwalają wybrać cykl w zależności od rodzaju odzieży: bawełna, syntetyki lub wełna. Inne urządzenia dają możliwość zmiany ustawień na podstawie prędkości wirowania i temperatury. Te elementy sterujące działają jak komputer. Jednostka centralna wysyła wiadomość do urządzenia w oparciu o wybrane ustawienia. To informuje urządzenie, co ma zrobić na podstawie Twojej decyzji, zapewniając, że urządzenie używa preferowanej temperatury i prędkości. Działa to poprzez sterowanie sygnalizujące silnik. Informuje o ilości ciepłej i zimnej wody dostarczanej podczas cykli. Na przykład, jeśli wybierzesz zimną, otworzy się tylko zawór zimnej wody. Po wybraniu ustawienia prędkości plastikowy wahacz w maszynie włącza dwa zestawy styków. To albo otwiera, albo zamyka obwody podłączone do tych styków.

Instalacja wodociągowa

Hydraulika pralki determinuje kilka rzeczy:

Prawidłowa temperatura wody.

Podczas cyklu mycia instalacja hydrauliczna recyrkuluje wodę z dna wanny do góry.
Pompuje wodę do odpływu podczas cyklu wirowania.
Większość urządzeń ma dwa przewody doprowadzające wodę z tyłu: jeden do gorącej wody, drugi do zimnej.
Zanim woda dostanie się do urządzenia, jest przesyłana przez urządzenie zapobiegające syfonowaniu, które zapobiega cofaniu się brudnej wody do przewodów doprowadzających wodę.
Twoja maszyna ma również port przelewowy, który zapobiega zalaniu maszyny i zniszczeniu silnika.

Jak działa pralka?

Przyjrzyjmy się bliżej funkcjom działania pralki. Przeanalizujemy różne typy ładowarek od góry, a także myjki ładowane od przodu, myjki o wysokiej wydajności, myjki automatyczne i myjki półautomatyczne.

Podkładki ładowane od góry

Istnieją dwa rodzaje podkładek ładowanych od góry: podkładki wirnika i podkładki mieszadła. W obu urządzeniach znajdziesz system sterowania i system mechaniczny. System sterowania obejmuje zegar, selektor temperatury, selektor wielkości wsadu, tablice kontrolne i przełącznik blokujący pokrywę. System mechanizmu obejmuje pompy, zawór wody, skrzynię biegów, sprzęgło, myjki, układ zawieszenia i sprzęgło silnika. Oba napełniają się wodą, która zanurza ubrania. Różnica polega jednak na tym, jak wirnik lub mieszadło pierze ubrania.

Z wirnikami

Wirnik to płytki stożek lub dysk, który znajduje się na dnie bębna i działa trochę bardziej jak pralki ładowane od przodu. Bęben obraca się wokół osi poziomej i jest bardziej oszczędny pod względem zużycia wody. Maszyna będzie się wirować, zużywając mniej wody i detergentu. Wirnik obraca się lub obraca w miejscu, co ociera ubrania o siebie. To tarcie działa na rzecz czyszczenia ubrań. Wirniki posiadają również mechanizm natryskowy, który dodaje świeżą wodę do odzieży podczas cyklu prania i płukania.

Pralnia elektroniczna i anatomia pralki

Mamy nadzieję, że podobała Ci się ta lekcja z fizyki i anatomii pralki. Teraz, gdy zagłębiłeś się w tajniki tych urządzeń, wiesz dokładnie, jak to działa. Znajomość tych informacji może pomóc w rozwiązywaniu problemów z własnym urządzeniem. Może również poprowadzić Cię w kierunku najlepszego typu maszyny dla Ciebie: ładowanie od góry, ładowanie od przodu lub wysoka wydajność.