Jak wygląda pranie wodne?

taraghb / Pixabay

Istoty ludzkie muszą nosić czyste ubrania, ponieważ ubrania towarzyskie powodują nieprzyjemności, a także mogą zawierać zarazki w skórze. Dlatego ubrania powinny być zawsze czyste, co wymaga pewnej wiedzy technicznej. Pranie to jedno z najważniejszych i najcięższych zadań, jakie spada na gospodynię domową. Proces i materiały użyte do prania tkaniny są głównie odpowiedzialne za zachowanie wytrzymałości i użyteczności odzieży. Gospodyni domowa musi zostać poinformowana o tym, jak różne włókna reagują na różne procesy i odczynniki stosowane w praniu. Pranie odzieży składa się z dwóch procesów: 1. Proces usuwania brudu (2) Proces ich wykańczania w celu odzyskania wyglądu schludności nowej tkaniny. Pranie wodne – najważniejszym wymogiem przy praniu jest woda.

Pranie wodne – jaka woda jest odpowiednia do prania?

Woda jest medium, za pomocą którego pierzemy różnego rodzaju ubrania oraz usuwamy kurz i brud z powierzchni tkaniny. Funkcje wody są następujące:

  • Woda jest w stanie wniknąć we włókno i spowodować zwilżenie.
  • Ruch cząsteczek wody pomaga usunąć z tkaniny nietłusty brud.
  • Woda jest doskonałym rozpuszczalnikiem, dzięki czemu rozpuszczalne zabrudzenia i plamy są usuwane podczas procesu namaczania.

W praniu powszechnie stosuje się dwa rodzaje wody:

  1. Twarda woda: W większości wody rozpuszcza się wiele substancji z powierzchni ziemi, zwłaszcza węglan wapnia, magnezu i sodu, który powoduje twardość wody. Obecność tych soli i zanieczyszczeń sprawia, że ​​woda nie nadaje się do prania. Ponieważ bardzo trudno jest wytworzyć pianę w twardej wodzie, a także niszczy włókno. Te zanieczyszczenia wody są szkodliwe zarówno podczas produkcji, jak i prania tkanin. Podczas produkcji tkaniny na włókna osadzają się zanieczyszczenia wodne, które pogarszają ich wykończenie i wygląd. Ponieważ do wytworzenia piany trzeba użyć większych ilości mydła. Często używa się środków chemicznych i wybielaczy, aby ubrania nadające się do prania wyglądały reprezentacyjnie. Przy całej tej szorstkości tkanina szybko się odbarwia i niszczy.
  2. Miękka woda: Do prania najlepiej nadaje się woda miękka, ponieważ jest czysta, wolna od zanieczyszczeń, a także zawiera mniej niż 4% twardości. Miękka woda myje bielsze, jaśniejsze, oszczędza mydło i wydłuża trwałość tkanin.

Tymczasowa twardość wody

Obecność wodorowęglanu wapnia lub magnezu w wodzie nazywana jest „twardością tymczasową”. Mówi się tak, ponieważ można go usunąć za pomocą ciepła bez użycia jakichkolwiek chemikaliów. Podczas gotowania dwutlenek węgla jest odpędzany, a nierozpuszczalny węglan wapnia wytrąca się w postaci kredy, a woda zostaje zmiękczona.

Stała twardość wody

Twardość wywoływana przez wszystkie inne związki wapnia i magnezu, na ogół siarczany, chlorki i azotany, jest znana jako „twardość trwała”. Twardość tę można usunąć tylko przez „destylację” lub użycie chemikaliów.

Zmiękczanie wody

Większość wód ma twardość przejściową lub stałą, a metody stosowane do ich zmiękczania mają na celu usunięcie całej twardości bez pozostawiania wody alkalicznej.