Pranie ręczników – jak robić to właściwie?

Engin_Akyurt / Pixabay

Jaki jest właściwy sposób na pranie ręczników? Prawdopodobnie robisz to źle, ale jesteśmy tutaj, aby pomóc. Nie ma to jak uczucie wyjścia z wanny lub prysznica w czysty, puszysty ręcznik. Ale utrzymanie tych ręczników w czystości i puszystości może być trudniejsze niż się wydaje. Wszyscy tam byliśmy: nasze ulubione pluszowe ręczniki kąpielowe stają się wiotkie i szorstkie po kilku cyklach prania w pralce. Może po prostu akceptujesz ten los, a może mniej je pierzesz – ale to nie są twoje jedyne opcje. Dowiedz się dokładnie, jak dbać o ręczniki, aby służyły jak najdłużej.

Pranie ręczników

Więc jak często należy prać ręczniki? Po każdych 3-5 użyciach. Aby upewnić się, że to pranie ich nie zniszczy, mamy kilka wskazówek:

  • Pierz ręczniki razem z ręcznikami — tylko. Wydaje się to ekstremalne, ale naprawdę przedłuży ich życie i ograniczy problemy.
  • Prać w zimnym cyklu.
  • Oddzielne kolory. Pierz białe ręczniki z białymi, a kolorowe ręczniki z kolorowymi ręcznikami.
  • Pomiń wybielacz. Zalecamy unikanie wybielacza chlorowego, ponieważ może to wpłynąć na jakość froty lub odbarwić dowolny kolor na ręczniku. Zamiast tego można użyć nietoksycznej uniwersalnej alternatywy wybielacza.
  • Nie używaj więcej niż sugerowana ilość detergentu. Jest to szczególnie ważne w przypadku białych ręczników. Przesadzenie z detergentem do prania może spowodować, że ręczniki zmienią się w lekko szarawy kolor, tracąc jasny biały odcień.

Suszenie ręczników

Po wyjęciu ręczników z prania nie wrzucaj ich do gorącej suszarki. Suszyć na małej temperaturze. Twoje ręczniki wytrzymają dłużej, jeśli wysuszysz je na małej temperaturze, ponieważ wysoka temperatura uszkadza włókna bawełny. Nie pozwól im leżeć w suszarce. Zawsze wyjmuj ręczniki od razu z suszarki i delikatnie nimi potrząśnij, aby były puszyste i miękkie.

Zapobieganie pleśni

Niektórzy ludzie zauważają, że ich ręczniki z czasem zaczynają pachnieć trochę stęchlizną lub pleśnią, nawet po świeżo wypranym ręczniku. Często ten zapach wynika z tego, że ręczniki nie wysychają w pełni między użyciami, prawdopodobnie z powodu braku przepływu powietrza. Zalecamy wieszanie ręczników między użyciami – w przeciwieństwie do przechowywania ich złożonych w szafce – aby uniknąć pleśni. Jeśli zapach się utrzymuje, mamy proste rozwiązanie: sugerujemy pranie tych ręczników 1 szklanką białego octu i ½ szklanki sody oczyszczonej; ocet rozbija nagromadzenie, podczas gdy soda oczyszczona neutralizuje zapach.

Wymiana ręczników

Niestety, nawet przy najlepszej pielęgnacji ręczniki nie trwają wiecznie. Większość regularnie używanych ręczników będzie musiała zostać wymieniona po 1-2 latach. Znakiem ostrzegawczym, że ręcznik należy wymienić, jest zapach stęchlizny lub kiedy stracił swoje puszyste, chłonne właściwości. Nawet jeśli postępujesz według wyżej wymienionych wskazówek na każdy ręcznik kiedyś przychodzi czas. Ale nie musisz go wyrzucać, wykorzystaj go na szmaty i wybierz się na zakupy po nowe ręczniki.