Jak działają maszyny pralnicze?

Pexels / Pixabay

Jeśli istnieje jedno urządzenie gospodarstwa domowego, bez którego większość z nas po prostu nie mogłaby się obejść, to jest nim pralka. Jeśli kiedykolwiek byłeś bez pralki przez kilka dni lub tygodni, wiesz, jak trudno jest prać ręcznie. Chociaż pralki wyglądają dość prosto, stosują naprawdę sprytną sztuczkę: za pomocą detergentów oddzielają brud od ubrań, a następnie spłukują go. Ale jak dokładnie działają maszyny pralnicze?

Maszyny pralnicze – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Podstawowa idea pralki do ubrań jest prosta: przez chwilę chlupie ubrania w mydlinach, a następnie szybko się obraca, aby usunąć wodę. Ale jest w tym coś więcej. Pomyśl o pralce do ubrań i prawdopodobnie myślisz o dużym bębnie, który napełnia się wodą — ale w rzeczywistości są dwa bębny, jeden w drugim.
Wewnętrzny bęben to ten, który możesz zobaczyć po otwarciu drzwi lub pokrywy. W pralce ładowanej od przodu, popularnej w Europie, bęben jest skierowany do przodu. Wciskasz ubrania do drzwi od przodu, a cały bęben obraca się wokół osi poziomej (jak koło samochodu). Bęben ma wiele małych otworów do wpuszczania i wypuszczania wody oraz łopatki na krawędziach, które chlupią ubrania. W ładowarce od góry, bardziej popularnej w Stanach Zjednoczonych i Azji, otwierasz pokrywę na górze i wrzucasz ubrania do bębna od góry. Bęben jest zamontowany wokół osi pionowej, ale w rzeczywistości się nie porusza. Zamiast tego na środku znajduje się wiosło zwane mieszadłem, które obraca ubrania w wodzie.

Na zewnątrz wewnętrznego bębna jest drugi, większy bęben, którego nie możesz zobaczyć. Jego zadaniem jest utrzymywanie wody podczas obracania się bębna wewnętrznego (w ładowaczu czołowym) lub mieszadła (w ładowarce od góry). W przeciwieństwie do bębna wewnętrznego, bęben zewnętrzny musi być całkowicie wodoszczelny — w przeciwnym razie woda będzie pokrywać całą podłogę!

Dwa bębny to najważniejsze elementy pralki, ale jest też wiele innych interesujących elementów. Termostat (mechanizm termometru) sprawdza temperaturę dopływającej wody oraz element grzejny, który podgrzewa ją do wymaganej temperatury. Jest też napędzana elektrycznie pompa, która usuwa wodę z bębna po zakończeniu prania. Istnieje mechaniczny lub elektroniczny mechanizm sterujący zwany programatorem, który sprawia, że ​​różne części pralki przechodzą szereg kroków, aby prać, płukać i wirować ubrania. Istnieją dwie rury, które wpuszczają czystą ciepłą i zimną wodę do urządzenia i trzecią rurę, która ponownie odprowadza brudną wodę. Wszystkie te rury mają zawory (jak małe drzwiczki, które otwierają się i zamykają w razie potrzeby).

Dlaczego pralki potrzebują tylu programów?

Twoja pralka nie wie, co do niej wkładasz i nie może automatycznie określić, jak starannie wyprać coś takiego jak delikatny wełniany sweter — ponieważ nie wie, co ma zrobić! Jedyne, co ma pod kontrolą, to ilość i temperatura wody, prędkość wirowania, liczba oscylacji bębna, liczba płukań i tak dalej. Nikt nie chce prać w naukowy sposób: „Wydaje mi się, że potrzebuję 5,42 litra wody o dokładnie 42°C, będę musiał prać dokładnie przez 34 minuty, a będę potrzebował 200 obrotów wirowania, gdy będę Gotowe.” Dałoby nam to dosłownie nieskończoną liczbę możliwości, co zbyt przypomina ciężką pracę. Zdając sobie z tego sprawę, inżynierowie maszyn starają się ułatwić życie, oferując kilka gotowych programów: każdy z nich wykorzystuje nieco inną kombinację tych zmiennych, dzięki czemu można prać bezpiecznie w granicach tolerancji różnych tkanin.